„Nem szeretnénk egy erőműben élni“ – a galántai lakosok egy csoportja nem szeretne szélerőműveket látni az ablakából

camera

1

„Nem szeretnénk egy erőműben élni“ – a galántai lakosok egy csoportja nem szeretne szélerőműveket látni az ablakából

Illusztráció Fotó: TASR 

Megosztás

Lakossági fórumot tartottak Galántán, ahol a legforróbb témának a szélerőművek bizonyultak.

A Szlovák Gázművek (SPP) július elején jelentette be, hogy egy 90 millió euró értékű beruházás keretén belül szélerőműpark megépítését tervezik Galánta, Vága és Nemeskajal kataszterében. Az eredeti tervek szerint 8 darab 255 méteres szélturbina épült volna fel, amelyeket 2026-ban helyeztek volna üzembe.

Obrázok, na ktorom je fotografia z lietadla, vtáčia perspektíva, mapa  Automaticky generovaný popis

Nemrég Vága és Nemeskajal polgármesterei a Paraméternek jelezték, a szélerőművek nem fognak felépülni a községek határában.Galánta kataszterében is kérdéses a maradék 5 szélturbina megépítése. Kővágó Zoltán, Galánta városának képviselője, aki egyben az önkormányzat építésügyi bizottságának elnöke is portálunknak korábban úgy nyilatkozott:

„A Közegészségügyi Hivatal módszertani útmutatója szerint szélturbina 150 méternél nagyobb magasság esetén a szükséges távolság a legközelebbi lakott területektől legalább 3000 méter.

Ennek a követelménynek azonban a 255 méteres szélturbinák nem felelnek meg, hiszen a tervek szerint a park 700 méterre épülne meg a legközelebbi lakóterülettől.“

Közben október elején kiderült, az SPP egy másik szélerőparkot is szeretne felépíteni a város határában. A tervek szerint 5 darab 255 méteres szélerőmű felhúzását tervezik Nebojsa és Gány község határában.

Obrázok, na ktorom je mapa, text, atlas  Automaticky generovaný popis

Jelenleg mindkét projekt a környezeti hatásvizsgálat (KHV) szakaszában van a környezetvédelmi minisztériumban.

Angol képviselő vs. Európai Unió

November 29-én lakossági fórumot tartottak Galántán, amelyen részt vett az SPP két képviselője is.

A részvevő lakosok egyik kritikája azt volt a szélerőművekkel kapcsolatban, hogy túl közel lennének a lakott területekhez. Az egyik felszólaló hivatkozott a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) módszertani útmutatójára, amely szerint három kilométer távolságra kellene elhelyezni a 255 méteres szélturbinákat a lakóházaktól.

Azt viszont itt érdemes leszögezni, hogy ÚVZ útmutatója csak afféle ajánlás, nem pedig szabály.

Erre hivatkozott Milan Černý, az SPP üzletfejlesztési stragégiáért felelős részleg munkatársa is, aki inkább az Európai Unió módszertani útmutatóját részesítené előnyben, amely kimondja, hogy a jövőben az adott térségtől függően minden egyes szélerőműparkot külön kell elbírálni.

„Mivel minden egyes térségnek más a görbülete, vannak szélerőművek, amelyek dombokon, mások völgyekben, vagy éppen közelebb helyezkednek el a síksághoz, így nem lehet e téren általánosítani”

– hangoztatta Černý. Tomáš Kupka, az SPP képviselője még hozzátette, hogy Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) módszertani útmutatóját amúgy sem tekintik relevánsnak, hiszen az egy angol képviselő törvényjavaslatát vette alapul, amelyet végül a parlament sem fogadott el.

Egyébként Lengyelországban és Magyarországon 700 méter, Németországban 1 kilométer, míg Ausztriában 500 méter távolságra kell lennie egy szélerőműnek a lakott területektől.

A méret a lényeg

Egy másik felszólaló a szélerőművek méretét kifogásolta, szerinte a 255 méter magas turbinák példanélkülinek mondhatóak még uniós viszonylatban is.

„Bízom benne, hogy a szélerőművek által kibocsátott zaj az előírásoknak megfelelő lesz. De az a vizuális szmog, az az érzés, hogy ez látható lesz, hogy egy erőműben fogunk élni, és ez nemcsak a város Kolónia és Hódi (Hody) részére vonatkozik, hanem egész Galántára. Ez még a főtérről is látható lesz”

– kifogásolta az egyik lakos az SPP terveit, aki szerint a legfőbb kérdés:

„Szeretnénk-e egy erőműben élni?”

May be an image of windmill and text that says '255 Vyška objektov 200 m veterná turbína 150 m 100 m 5 50 m 4 UFO Bratislava 12 poschodovy bytovy dom 3 vodáren Galanta'
Az egyik felszólaló vizuálja arról, hogy mekkorák is lesznek a szélerőművek valójában

Milan Černý elmondása szerint nem biztos, hogy minden egyes szélerőmű 255 méter magas lesz, hiszen ha a turbinák egyforma magasak lennének, szélárnyékolnák egymást. A park megvalósítását mérések fogják megelőzni, a tervekben csak a maximális magasságot adták meg.

„Nem biztos, hogy akkora és annyi szélerőműveket építenénk, mint az a tervekben is szerepel“

– mondta az SPP képviselője. A gázművek munkatársai ezért pontosan meg sem tudták mondani, hogy hány háztartást látna el árammal a park, hiszen még a turbinák száma sincs egyelőre kőbe vésve.

Az új Csernobil?

Voltak felszólalók, akik az ún. infrahangot is szóba hozták. Elmondásuk szerint ezek az emberi fül számára nem hallható zajokat jelentik, amelyek negatív hatással vannak az emberi szervezetre. Szerintük a szélerőművek is ilyen hangokat bocsátanak ki.

Az SPP képviselői elmondták, a szélerőmű gyártóinál is kérdezősködtek az infrahangokkal kapcsolatban, azonban a gyártó ilyen tanulmányokkal nem rendelkezik.

„Csak zavartan néztek ránk“

– mondta Černý, aki ettől függetlenül megígérte, hogy foglalkozni fognak majd az infrahangok kérdésével.

„Álljon oda Csernobilhez, ott se fog semmit érezni“

– szúrt oda egy idős férfi az egyik városi képviselőnek az infrahangok kapcsán.

Mennyi az annyi?

Peter Závodský alpolgármester szerint a villamosenergia jelenlegi piaci ára is bizonyítja, hogy szükség van a szélerőművekre.

„Az önkormányzatok igyekezete – és most nemcsak Galántáról beszélünk -, hogy valamilyen módon a kezében tartsa az energiát és annak garantált árát részemről indokolt. Emiatt szerintem senki sem tarthat minket gonosznak“

– hangoztatta Závodský a lakossági fórumon. A lakosok egy részét az is érdekelte, hogy milyen gazdasági előnyökkel jár majd a szélerőművek megépítése.

„Ha az áram piaci ára 115 euró marad, amely jelenleg a legkedvezőbb ár, amiért jelenleg áramot vásárolunk – persze vásárolunk mi 200- és 230 euróért is -, de a most következő számítások erre a 115 eurós árra vonatkoznak, akkor ennél a garantált 90 eurós árnál 25 évre Galánta városa összesen 3,26 millió eurót spórolna meg. Ebbe már beleszámítottuk a telekadót, a fejlesztési illetéket, a fix áron való szállítást (az önkormányzat részére – szerk. megj.), a fix áron való szállítást a Galandia részére, a pénzügyi támogatásokról szóló szerződést, az SPP ösztöndíjprogramját és az SPP alapítványa által nyújtott támogatások összegét, amelyet a galántai sportklubbok kapnának” – mondta Závodský.

Erre az egyik helyi aktivista felhívta a figyelmet, hogy a szélerőművek megépítése közvetlenül nem járulna hozzá a lakosok energiaárainak csökkenéséhez. Azt külön kiemelte, hogy ez 25 év alatt megspórolt hárommillió eurót sem tartja lényegesnek, a számításai szerint ez havi 0,68 eurót jelent fejenként a 15 ezer lakosú Galánta számára.

Egyébként Kolek Péter polgármester és Peter Závodský alpolgármester többször is hangsúlyozta a gyűlésen, hogy ők nem szeretnének sem a projekt zászlóvivői, sem pedig annak kerékkötői lenni. Mindketten szeretnék megvárni a környezeti hatásvizsgálat (KHV) eredményeit.

Mi lesz most?

A Paraméter értesülései szerint a lakosok egy csoportja petíciót szeretne elindítani a szélerőművek ellen.

Több helyi vállalkozónak is telke van a tervezett park tőszomszédságában, ők azért aggódnak, nehogy értéktelenné váljon a földterületük.

A Szlovák Gázművek (SPP) további szélerőművek telepítését tervezi országszerte.

A lakossági fórumon elhangzott, hogy egy másik beruházó Galánta és Kosút határában szeretne felépíteni további szélturbinákat.

A támogatók és az ellenzők is egyelőre a környezeti hatásvizsgálat eredményeire várnak.


(Poroknovec Erik)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program