FOTÓK: Mikor lépték át az emberek a természettel való tisztességes bánásmód határvonalát?

Megosztás

Vasárnap került sor Szőke Erika és Nagy Csilla közös, Kifakuló föld című kiállításának megnyitójára a somorjai At Home Galleryben.

Nagy Csilla és Szőke Erika közös, Kifakuló föld című projektjének célja egy olyan installáció elkészítése, amely reflexió az ember és a természet kapcsolatára. "A mezolitikus ember már jóval azelőtt elkezdte megszelídíteni, befolyásolni és beleavatkozni a természetbe, hogy a betelepülés és a gabonatermesztés megtörtént volna. Az első kertek erdei kertek voltak – hibrid növényvilág a természetes növekedésű növényzet között – keverve az ember által kedvelt fajokkal. Kiválasztásukkal, termesztésükkel, nemesítésükkel és felhalmozódásukkal – ma már hatalmas monokultúrás mezőgazdasági területeken – megbomlott az ember és a természet törékeny egyensúlya, veszélyeztetve más fajokat, a talajt és a biodiverzitást. Még ezek az agresszív megközelítések is olyan mai helyzethez vezetnek, amikor a jelenben és a közeljövőben katasztrofális ökológiai következményekkel és forgatókönyvekkel kell szembenéznünk.

Mikor lépték át az emberek a természettel való tisztességes bánásmód határvonalát? / Mikor veszítette el az ember a természet iránti tiszteletét?

Az installáció kiinduló ötlete a válasz keresése arra a kérdésre, hogy a kihalás tere-e valami új létrejöttének. A projekt eredménye a kézzelfogható és “megfoghatatlan” alkotások lesznek, természetes anyagokat, ősi de kortárs technikákat is felhasználva. Az eljárási munkák fő jellemzője az átalakulás és eltűnés jelensége lesz" – áll a kiállítás bemutatásában.

Szőke Erika grafikusként, szobrászként, előadóművészként tevékenykedik, gyakran nyúl a szokatlan “nem hagyományos”, kísérletező eljárásokhoz. Fényképei a mulandóság és a mulandóság egyfajta poetikáját jelenítik meg előttünk. Rendszeresen kiállít Szlovákiában és külföldön egyaránt. 2014-ben elnyerte a Sikul Grafikai Biennálé (Sfantu Gheorghe, Románia) fődíját.

Nagy Csilla képzőművész fő témája az emlékezés eszköz- és módjainak kutatása. Műveiben gyakran tematizálja az emlékezetet, legyen az egyéni, családi, vagy kollektív. A művészetet olyan térként értelmezi, amelyben az emléknyomok kiterjeszthetők és újraértelmezhetők. Az utóbbi időben a kerámia régi és kortárs technikáival egyaránt foglalkozik, keresve a kerámia és a képzőművészet fogalmi formáinak átfedését.

A kiállítás, melynek kurátora Csanda Máté, november 20-ig tekinthető meg.


(CsA)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program