Együttműködésről, oktatásról, helyi alapanyagokról, ételbiztonságról elmélkedtek a gasztronómia szakemberei

camera

15

Együttműködésről, oktatásról, helyi alapanyagokról, ételbiztonságról elmélkedtek a gasztronómia szakemberei

Cséfalvay Á. András felvételei - Továbbiakért kattints! 

Megosztás

Nem közömbösek a csallóközi vendéglátósok a régió gasztronómiája iránt, készek fejleszteni és szükség esetén együtt gondolkodni a sikeres jövő érdekében. Ezt támasztja alá az is, hogy októberben harmadik alkalommal került sikeresen megrendezésre a gasztro workshop szakmai fórum, melynek már hagyományosan a diósförgepatonyi Kukkonia Farm adott otthont. Az esemény a Csallóköz Területi Idegenforgalmi Szövetség és a Kukkónia polgári társulás közös rendezésének köszönhetően valósult meg.

A jelenlévő mesterszakácsok, étteremvezetők, pedagógusok és további szakemberek a 3. Gasztro workshopon a szakmát érintő aktuális témákat vitatták meg a lehetséges megoldásokra, jövőképre, eszmecserékre fókuszálva.

A panelbeszélgetések során szóba került az együttműködés és a SVÉT kezdeményezés Csallóközben történő megvalósítása – a SVÉT (Stílusos Vidéki Éttermiség) legfőbb célja a magas szintű, szakmai alapokon nyugvó, minőségi vidéki magyar gasztronómia megteremtése és bemutatása mellett a minőségi hazai alapanyagok népszerűsítése –, a helyi alapanyagok felhasználása, az élelmiszerbiztonság, az ételintolerancia, valamint a gasztronómiai fejlesztések és képzések fontossága, az utánpótlásképzés és a megfelelő szakmai gyakorlat elsajátítása.

A jelenlévők mind egyetértettek abban, hogy fontos, hogy a gasztronómiai szektorban együttműködések alakuljanak ki, ahogyan abban is egyezett a véleményük, hogy a helyi alapanyagoknak prioritást kell élvezniük.

„Az egészséges életmód nem azt jelenti, hogy levesszük az élelmiszerboltok polcairól a paradicsomot, hanem az, hogy megnézzük, honnan, milyen minőségű paradicsomot veszünk”

– hangzott el példaként.

Az ételallergiákkal kapcsolatosan a megszólalók elmondták, igyekeznek felkészülni az egyedi igényű vendégekre, ám ez nem minden esetben kivitelezhető. Az étlapokon vannak kifejezetten az allergiások számára szánt ételeik, ettől függetlenül előfordul, hogy bizonyos kérésekre nemet kell mondaniuk. Nem mindegy ugyanis, hogy a vendég milyen szintű ételintoleranciával rendelkezik.

Amennyiben valakinek nagyon magas szintű érzékenysége van, abban az esetben nem tudják vállalni az étel elkészítését, mivel ahhoz teljesen steril konyhára – vagyis olyan helyre, ahol sosem használtak lisztet – lenne szükségük. Az egyedi kéréseket lehetőségeikhez mérten teljesítik, ám aláhúzták, ez kicsit sem egyszerű feladat.

A szakács szakmában fontosak az alapok, ezért lényeges, hogy milyen oktatást kapnak a tanulók, húzták alá a szakemberek. A workshopon többször elhangzott, hogy nemcsak az elméleti oktatásra kell különös hangsúlyt fektetni, hanem a gyakorlati oktatásra is. A beszélgetésben részt vevő iskolaigazgató a témához hozzátette, jelenleg nagyon kevesen érdeklődnek e szakma iránt. Úgy véli, éppen ezért sokat számít, hogy a tanulókat biztassák, ösztönözzék és megfelelő lehetőségeket biztosítsanak számukra. Leszögezte, nem opció például, hogy egy szakmai gyakorlaton részt vevő tanulóra nem lehet állandóan krumplipucolást vagy épp mosogatást bízni, hiszen ebből nem tanul semmit. Ezért – mint mondta – odafigyelnek, mely éttermekkel működnek együtt, igyekeznek azokba a létesítményekbe küldeni diákjaikat, ahol valódi tudást szerezhetnek.

A panelbeszélgetésen részt vevő szakácsok továbbá kiemelték, ez egy alkotói munka, amit szívvel-lélekkel kell csinálni. Vannak nehézségek, melyeket úgy vélik, csak úgy lehet leküzdeni, ha valaki szereti azt, amit csinál.

A témákat Dóka Tímea (Kukkonia PT elnöke), Ruprecht László (séf, a Stílusos Vidéki Éttermiség egyik alapítója és elnöke, több vidéki étterem és a budapesti Európa Rendezvényiroda gasztronómiai tanácsadója, a Pannónia Gasztrohajó megálmodója), Szikora Eszter (a Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesület alelnöke), Somogyi Gábor (Csallóközi Területi Idegenforgalmi Szövetség elnöke), Polák Ferenc (a nagymegyeri Corvin étterem séfje), Czucz Péter (a nyékvárkonyi Amade Château éttermének kreatív séfje), Vida Aranka (dunaszerdahelyi Neratovicei téri Magán Szakközépiskola igazgatója), Csicsay András (a gellei Kondorosi Csárda séfje), Soós Ádám (cukrászmester) és Francisti Tamás (sajtkészítő) boncolgatták.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program