Zökkenőmentesen indult újra a tanítás Dunaszerdahelyen (Fotókkal)

camera

12

Zökkenőmentesen indult újra a tanítás Dunaszerdahelyen (Fotókkal)

Fotók: Cséfalvay Á. András - További felvételekért kattints! 

Megosztás

Hétfőtől újraindult a tanítás Dunaszerdahelyen is, az első két nap nem okozott gondot.

Iskolánként eltér, hogy végül hányan tértek vissza a padokba, érdekesség viszont, hogy a magyar és szlovák iskolák közül is a nagyobbakba tértek vissza magasabb arányba a diákok.

Kedden többször is próbáltuk elérni a pontos adatok érdekében Molnár Tímeát, a városháza oktatásügyi főosztályának vezetőjét, valamint Hájos Zoltán polgármestert, de egyikük sem vette fel a telefont. A Dunaszerdahelyi.sk városi weboldal közölte végül az adatokat, melyek tulajdonképpen hozzávetőlegesen megfelelnek az előzetesen felmért igényeknek, ám helyenként néhány százalékkal alacsonyabbak – összességében az 1-5. évfolyamos diákok 59,04%-a zárhatja az évet az iskolapadokban:

Vámbéry Ármin Alapiskola – 71,94% (a teljes 1–9. évfolyam 38,87%-a),
Szabó Gyula Alapiskola – 64,88% (a teljes 1–9. évfolyam 37,25%-a),
Jilemnický utcai alapiskola – 62,43% (a teljes 1–9. évfolyam 28,13%-a),
Kodály Zoltán Alapiskola – 43% (a teljes 1–9. évfolyam 24,09%-a),
Smetana ligeti alapiskola – 38,82% (a teljes 1–9. évfolyam 28,13%-a).

A zárójeles adatok talán még inkább érzékeltetik, hogy iskolánként a diákoknak mintegy háromnegyedét/kétharmadát továbbra is online kell ellátni feladatokkal.

Az első két nap viszont zökkenőmentesen zajlott az újranyitás az egyes iskolákban. Nagy Árpád, a Szabó Gyula Alapiskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy a diákok zokszó nélkül viselték a maszkot, ahol az előírt, és nem akadt probléma a beengedésüknél sem. „Egy picit tartottam attól, hogy reggel torlódás alakulhat ki a bejáratoknál, de 7.15 és 8.00 között, kézfertőtlenítés és lázmérés után zökkenőmentesen bejutottak a diákok” – fejtette ki.

Az első öt évfolyamba az első napon 408 diákból körülbelül 240-en tértek vissza. Két évfolyamban is megtehették, hogy egy-egy osztályt összevontak, mivel még így sem haladta meg a csoporton belüli diákok létszáma az előírt maximumot, a 20-at. Összességében viszont 10 és 18 közti létszámú csoportokban tanulnak a diákok.

„Az alsó tagozaton 4, a felső tagozaton 5 órájuk van a diákoknak. Igyekeztünk a lehető legoptimálisabban összeállítani az órarendet, hogy a pedagógusainknak, elsősorban a felső tagozaton a lehető legkevesebb időt legyen szükséges bent tölteniük az iskolában. Nekik ugyanis az otthon maradt ötödikeseken kívül még a 6-9. évfolyamos diákokat is oktatniuk kell távúton” – magyarázta az igazgató. Emlékeztetett arra, hogy júniusban a már eddig átvett törzsanyag ismétlése zajlik, feleltetés nincs.

Elárulta azt is, hogy az összevonás révén felszabadult pedagógusokat, valamint például a testnevelés-oktatókat, akikre adott esetben kevesebb feladatot rótt a távoktatás, most bevonták a napközikbe. Most ugyanis nem vonhatják össze több osztály diákjait egy-egy napközis csoportokba, a csoportok ugyanis egymás között nem vegyülhetnek délután sem.

Az időjárás egyelőre kevéssé kedvezett a kint megtartandó óráknak, egy-egy tanórát viszont így is sikerült kiköltöztetni a szabadba, a napközisek pedig lényegében a délután jó részét odakint töltik.

Nagy Árpád elmondta, az étkezdéjük is igényelt némi átalakítást: összetolták minden második sor asztalait, hogy a különböző csoportok ebédelő diákjai kellő távolsára legyenek egymástól. Ezáltal egyszerre három csoport ebédelhet együtt, ami 30 és 50 közti létszámot jelent összesen

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program