Bugár: ha nem lennék képviselő, jól behúznék egyet a DAC-drukkereket provokálóknak

2019. január 26. - 02:42 | Belföld

A közelgő államfőválasztás kapcsán tartott lakossági fórumot a Híd első embere Érsekújvárban, ahol mintegy százan voltak kíváncsiak Bugár Béla gondolataira, még azok után is - vagy éppen annak köszönhetően - hogy a felvidéki mulatós show egyik arca, Sissi amolyan hangulatfelelősként előadta a magáét. Miután lecsengett a 46-os sárga villamosról szóló dal, az elnökjelölt pártelnök jutott végre szóhoz, aki miután felvázolta, mit tart fontosnak elmondani a világunkról, rögtön szembesült az est egyik fő kérdésével: találkozott-e valaha is Soros Györggyel? De aztán jött a Felvidéki Harcosok szélsőségességét firtató téma, és kiderült, hogy a pártvezér DAC-drukker.

Bugár: ha nem lennék képviselő, jól behúznék egyet a DAC-drukkereket provokálóknak
Fotó: Cséfalvay András

Forr a világ, nő a feszültség mindenhol, de legalább az ország polgárai nagyjából rendben lévőnek tartják a szlovák-magyar együttélést - vezette fel Bugár Béla a nyitóbeszédét, majd kitért arra, a következő államfőnek minden polgárt képviselnie kell. Mert például Andrej Kiska elhanyagolt minket, magyarokat, aki sok szót nem fecsérelt ránk az elmúlt esztendőkben.

Ami a kormánykoalíció teljesítményét illeti, az eredmények alapján "jól állunk", azonban ha az érzelmek alapján döntenek majd az emberek, akkor kevésbé. Nagyjából ezt a gondolatmenetet ismertette a parlament alelnöke, amikor elhangzott a közönség soraiból az első kérdés:

Mit szól Bugár Brüsszel migránspolitikájához, találkozott-e már Soros Györggyel és miként vélekedik a Magyarországról érkező anyagi támogatásokról?

A Híd vezetője fel lehetett készülve a déli szomszédunknál központilag korbácsolt migráncshiszti keltette riadalomra, mert nyugtatni próbálta az átlagban 60 év felettiekből álló közönség tagjait: Szlovákiában nem kell tartani a migránsoktól, mert hozzánk "nem tudnak bejönni a rendszerünk szigorúsága miatt." Sorossal pedig még életében nem találkozott, és ha mégis összefutna vele, a migránsokról nem beszélne vele. Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy különbséget kell tenni az életét féltő menekült és a migráns között, mert ez utóbbi a jobb élet reményében kel útra, olyan nyugat-európai ország felé, ahol jobb a szociális ellátás. Szerinte a hiba ott történt, hogy a schengeni határokat nem védték azok az országok - elsősorban Görögország és Olaszország - amelyek aztán ellenőrzés nélkül tömegével engedték be Európába a migránsokat. Erről nem Brüsszel döntött, de az EU elkövetette azt a hibát, hogy az uniós országok hozzáállását nem ellenőrizte kellő szigorral.

Érdekes színfoltja volt a fórumnak az az írásban feltett kérdés, amit az egyik érdeklődő szlovákul fogalmazott meg. Az idősebb úr nem ragaszkodott ahhoz, hogy a csupán 22 százalékban magyarok lakta településen az állam nyelvén kapjon választ Bugártól, miként vélekedik a dunaszerdahelyi DAC egyik szurkolói csoportjáról, a szerinte irredenta Felvidéki Harcosok közösségéről. A Híd elnökjelöltje mindjárt az elején leszögezte, a "DAC az én csapatom", és felhívta a figyelmet arra, hogy a kérdés inkább az, mit lehet kezdeni a nacionalista csoportosulásokkal. Sajnos, minden országban akadnak szélsőségesek, véli a pártelnök.

Csak jöjjenek el megnézni egy olyan mérkőzést, ahol a DAC a Nagyszombattal vagy a Slovannal méri össze erejét. Olyankor zeng a stadion a "Bi Maďara do hlavy!" rigmustól, ami őt sem hagyja hidegen: "Ha nem lennék képviselő, olyat behúznék ezeknek, hogy letekerődne a fejük".

A nagy kérdés, hogy ezek a szélsőségesek kormányra kerülnek-e vagy sem. De ide tartozik a politikai kultúra kérdése is, amivel kapcsolatban Bugár megjegyezte, amíg a választó tolerálja az olyat, amit például Andrej Danko házelnök tett az egyetemi kisdoktorija megírása kapcsán, addig nagy változásra ne számítsunk. Az SNS támogatottsága például alig változott, pedig a Danko-féle dolgozattal összefüggésben rengeteg hír jelent meg.

(sárp)